Pobierz Książkę Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna za darmo pdf, ePub, kindle

Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna Pobierz (Czytaj online.Download) Książkę za darmo PDF, ePub, Kindle


Okładka książki Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna


Niniejszy tom (…) jest pokłosiem pierwszej konferencji historycznej „Juchnowieckie szepty o historii” zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Juchnowcu Kościelnym, na której wystąpiło sześciu prelegentów, prezentujących badania dotyczące zarówno ziemi juchnowieckiej jak i całego regionu podlaskiego. Mimo różnic na polu badawczym, czy to w zakresie preferowanych na co dzień…

Niniejszy tom (…) jest pokłosiem pierwszej konferencji historycznej „Juchnowieckie szepty o historii” zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Juchnowcu Kościelnym, na której wystąpiło sześciu prelegentów, prezentujących badania dotyczące zarówno ziemi juchnowieckiej jak i całego regionu podlaskiego. Mimo różnic na polu badawczym, czy to w zakresie preferowanych na co dzień dziedzin historii, czy epok, łączy ich wspólny mianownik, jakim jest sympatia do historii regionalnej. Artykuły zawarte w publikacji ułożono chronologicznie, według podejmowanych rozważań. Warto nadmienić, że poza tematyką różnią się one także charakterem – odnajdziemy tu zarówno teksty stricte naukowe, jak i noszące znamiona popularnonaukowych wywodów.

Spis treści:
Jakub Dobrzyński “Od organizatorów”
Łukasz Lubicz-Łapiński “Osadnictwo drobnego rycerstwa na pograniczu mazowiecko-litewskim w XIV–XV”
Łukasz Baranowski “Pobicia i czary, czyli o co oskarżali sąsiadów osiemnastowieczni białostoczanie”
Kamil Marek Leszczyński “Powstanie styczniowe w świetle „Pamiętnika podlaskiego szlachcica” Juliana Borzyma”
Stanisław Niewiński “Nad Niewodnicą – z dwuwiekowej historii rodu Lewickich herbu Rogala”
Agata Samsel “Życie codzienne w międzywojennym Białymstoku”
Wiesław Wróbel “Józef Karol Puchalski (1862–1924). Pierwszy międzywojenny prezydent Białegostoku i jego związki z ziemią juchnowiecką”
Anna Kraśnicka “Brama Wielka „Gryf” i najstarszy chodzący zegar w Polsce”

Początki Podlasia omówił dr Łukasz Lubicz-Łapiński, skupiając się głównie na terytorium staropolskiej ziemi bielskiej. Krótko i treściwie omówił kształtowanie się ziem północnego Podlasia podczas zawieruch wojennych. Sednem tekstu tego uznanego specjalisty jest jednak osadnictwo drobnego rycerstwa na wspomnianych terenach w XIV i XV stuleciu. Stanisław Niewiński pochylił się nad dziejami Lewickich herbu Rogala i w przystępny sposób przedstawił losy tego zasłużonego rodu, wykorzystując metodę ciekawostek z życia konkretnych osób. Nie pominął również kwestii samego kształtowania się majątku nad Niewodnicą, jak też osiadłych na ziemi juchnowieckiej Żydów. Łukasz Baranowski podjął się trudnego zadania analizy Ksiąg miejskich białostockich, specyficznego i różnorodnego pod względem zawartości źródła, by oddać atmosferę panującą w XVIII-wiecznym Białymstoku. Krótka analiza nastrojów społecznych, okraszona cytatami z epoki, tworzy ciekawy, a niekiedy zabawny, popularnonaukowy tekst, będący zachętą do dalszych badań nad tą tematyką nie tylko z punktu widzenia historyka, ale także językoznawcy.

Pamiętniki z epoki to jedne z najbardziej popularnych i lubianych przez historyków źródeł. Tym tropem poszedł Kamil Marek Leszczyński, który swój tekst oparł na Pamiętniku podlaskiego szlachcica Juliana Borzyma. Autor młodego pokolenia w swej analizie skupił się głównie na selekcji wspomnień związanych z powstaniem styczniowym z lat 1863– 1864. Najobszerniejszy tekst w publikacji popełnił Wiesław Wróbel, przypominając postać pierwszego międzywojennego prezydenta Białegostoku – Józefa Karola Puchalskiego. W międzywojennym Białymstoku pozostawia nas również dr Agata Samsel, która obszernie opisała życie codzienne w tym ośrodku miejskim. Zaprezentowała szerokie spectrum analizy, począwszy od struktur społecznościowych miasta po kwestie społeczno-oświatowe, dając obraz ówczesnych realiów życia w dzisiejszej stolicy województwa podlaskiego. Publikację zamyka krótki, niewygłoszony na konferencji tekst Anny Kraśnickiej. Autorka, z charakterystyczną dla wykonywanego zawodu przewodnika turystycznego swadą, przedstawia losy Bramy Wielkiej, jednej z części najpopularniejszego zabytku Białegostoku, czyli pałacu Branickich.

Zdaniem organizatorów konferencji to właśnie przeszłość „małych ojczyzn” jest kluczowa w zrozumieniu historii, w ostatnich latach przesiąkniętej historią wojen czy polityki.

Jakub Dobrzyński, wstęp

 

Język Polski!


Pobierz Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna Książkę za darmo pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna (0.00 PLN)


Dołącz do setek tysięcy zadowolonych użytkowników, którzy spędzili niezliczone godziny szukając multimediów i treści online teraz i teraz, ciesząc się najbardziej znanymi nowymi książkami, czasopismami i komiksami.

Jest tutaj i jest za darmo. Dlatego musisz się zarejestrować:

 • Nieograniczone książki, czasopisma i komiksy, gdziekolwiek jesteś: bezpośrednio w przeglądarce na komputerze lub tablecie.
 • Ponad 10 milionów tytułów obejmuje każdy możliwy gatunek.
 • Zdobądź najlepsze książki, czasopisma i komiksy w dowolnym gatunku, w tym w Akcji, Przygodach, Anime, Manga, Dzieci i Rodzina, Klasyka, Komedie, Referencje, Podręczniki, Dramat, Cudzoziemcy, Horror, Muzyka, Romans, Science fiction, Fantasy, Sport i wiele innych.
 • Nowe tytuły są dodawane codziennie! Lubimy dbać o świeżość.
 • Wszystkie platformy. W pełni zoptymalizowany.
 • Dowiedz się, dlaczego tysiące ludzi jeżdżą każdego dnia.
  Zarejestruj się teraz i ciesz się rozrywką, bez ograniczeń!

  data wydania
  ISBN
  9788393626632
  liczba stron
  108
  kategoria
  historia
  język
  polski
  dodała
  Olena


  Pobierz Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna eBook za darmo:

  Mirror-2

  Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna.pdf (PLN-0.00)

  Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna.epub (PLN-0.00)

  Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna.doc (PLN-0.00)

  Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna.txt (PLN-0.00)

  Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna.mobi (PLN-0.00)

  Książki cenowe:


  Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna.PDF – (PLN 0.00);

  Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna.MOBI – (PLN 0.00);

  Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna.EPUB – (PLN 0.00);

  Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna.DOC – (PLN 0.00);

  Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna.TXT – (PLN 0.00);

  TAGS:

  Online Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna ebook, Książkę Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna FB2, Download Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna PDF , Download Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna MOBI, Online Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna książkę, Za darmo Pobierz Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna IPhone, Online Książkę Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna PDF, Za darmo Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna DJVU, Za darmo pobierz Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna TXT, Pobierz Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna RTF, Online Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna FB2 , e-książkę Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna pobierz TXT, Za darmo Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna pobierz książkę, Książkę Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna pobierz MOBI, Pobierz Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna IPad, Czytaj Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna MOBI, Czytaj Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna DOCX, Za darmo Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna AWZ, Download książkę Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna iPad , Za darmo Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna DJVU, Download Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna książkę za darmo, Za darmo książkę Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna DVD, Czytaj Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna TXT, eBook Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna pobierz DJVU, Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna pobierz książkę za darmo, Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna pobierz książkę pdf za darmo, Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna pdf książkę pobierz za darmo, Pobierz książkę Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna pdf za darmo.

  Leave a Reply