Pobierz Książkę Ronda i ballady za darmo pdf, ePub, kindle

Ronda i ballady Pobierz (Czytaj online.Download) Książkę za darmo PDF, ePub, Kindle


Okładka książki Ronda i ballady


Książę Karol Orleański (Charles d’Orléans, 1394–1465) to nie tylko poeta równy natchnieniem Franciszkowi Villonowi – to także postać o wielce romantycznym życiorysie, a nade wszystko jedna z najciekawszych osobowości średniowiecznej literatury francuskiej. Ten wnuk i ojciec królów Francji jako kilkunastoletni chłopiec został sierotą, dziedzicem potężnej fortuny, a jednocześnie przywódcą…

Książę Karol Orleański (Charles d’Orléans, 1394–1465) to nie tylko poeta równy natchnieniem Franciszkowi Villonowi – to także postać o wielce romantycznym życiorysie, a nade wszystko jedna z najciekawszych osobowości średniowiecznej literatury francuskiej. Ten wnuk i ojciec królów Francji jako kilkunastoletni chłopiec został sierotą, dziedzicem potężnej fortuny, a jednocześnie przywódcą wielkiego stronnictwa politycznego w czasie toczonej wówczas krwawej wojny domowej. W wieku lat dwudziestu poprowadził pod Azincourt szarżę rycerstwa francuskiego na wojska angielskie i dostał się do niewoli, w której jako więzień stanu spędził dwadzieścia pięć lat. Właśnie w niewoli zajął się pisaniem wierszy, w których zamknął targające nim uczucia: miłość, nadzieję, tęsknotę i spleen wygnańca. Gdy wrócił do kraju, jego ronda i ballady stały się niezmiernie popularne i wywarły ogromny wpływ na ówczesną poezję francuską. Resztę życia Karol spędził w swoim zamku w Blois, oddając się literackim zabawom, otoczony poetami i muzykami, wśród których nie zabrakło Franciszka Villona. Tomik rond i ballad, przełożonych przez Jacka Kowalskiego, to jedyny jak dotąd zbiór polskich przekładów poezji Karola Orleańskiego, jednego z najwybitniejszych liryków wszystkich epok.

Jacek Kowalski autor i wykonawca własnych piosenek i przekładów, laureat I nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1988 roku. Z zawodu historyk sztuki, pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z zainteresowania kulturą staropolską wynikły jego cykle piosenek autorskich, poświęconych czasom I Rzeczypospolitej (kasety i płyty: Śpiewniczek Sarmacki, Konfederacja barska po Kowalsku). Fascynacja poezją średniowiecznej Francji zaowocowała przekładami trubadurów i truwerów, śpiewanymi przy wtórze dawnych instrumentów z zespołem Klub Świętego Ludwika (kaseta Trubadurzy i truwerzy po polsku) i autorską serią wydawniczą Chansons et Dits / Miniatury Starofrasncuskie, której pierwszą pozycją był przekład Małego Testamentu Franciszka Villona.

 

Język Polski!


Pobierz Ronda i ballady Książkę za darmo pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:Ronda i ballady (0.00 PLN)


Dołącz do setek tysięcy zadowolonych użytkowników, którzy spędzili niezliczone godziny szukając multimediów i treści online teraz i teraz, ciesząc się najbardziej znanymi nowymi książkami, czasopismami i komiksami.

Jest tutaj i jest za darmo. Dlatego musisz się zarejestrować:

 • Nieograniczone książki, czasopisma i komiksy, gdziekolwiek jesteś: bezpośrednio w przeglądarce na komputerze lub tablecie.
 • Ponad 10 milionów tytułów obejmuje każdy możliwy gatunek.
 • Zdobądź najlepsze książki, czasopisma i komiksy w dowolnym gatunku, w tym w Akcji, Przygodach, Anime, Manga, Dzieci i Rodzina, Klasyka, Komedie, Referencje, Podręczniki, Dramat, Cudzoziemcy, Horror, Muzyka, Romans, Science fiction, Fantasy, Sport i wiele innych.
 • Nowe tytuły są dodawane codziennie! Lubimy dbać o świeżość.
 • Wszystkie platformy. W pełni zoptymalizowany.
 • Dowiedz się, dlaczego tysiące ludzi jeżdżą każdego dnia.
  Zarejestruj się teraz i ciesz się rozrywką, bez ograniczeń!

  data wydania
  ISBN
  8372330107
  liczba stron
  208
  słowa kluczowe
  Karol Orleański, ronda, ballady
  kategoria
  poezja
  język
  polski
  dodał
  Syagrius


  Pobierz Ronda i ballady eBook za darmo:

  Mirror-2

  Ronda i ballady.pdf (PLN-0.00)

  Ronda i ballady.epub (PLN-0.00)

  Ronda i ballady.doc (PLN-0.00)

  Ronda i ballady.txt (PLN-0.00)

  Ronda i ballady.mobi (PLN-0.00)

  Książki cenowe:


  Ronda i ballady.PDF – (PLN 0.00);

  Ronda i ballady.MOBI – (PLN 0.00);

  Ronda i ballady.EPUB – (PLN 0.00);

  Ronda i ballady.DOC – (PLN 0.00);

  Ronda i ballady.TXT – (PLN 0.00);

  TAGS:

  Online Ronda i ballady ebook, Książkę Ronda i ballady FB2, Download Ronda i ballady PDF , Download Ronda i ballady MOBI, Online Ronda i ballady książkę, Za darmo Pobierz Ronda i ballady IPhone, Online Książkę Ronda i ballady PDF, Za darmo Ronda i ballady DJVU, Za darmo pobierz Ronda i ballady TXT, Pobierz Ronda i ballady RTF, Online Ronda i ballady FB2 , e-książkę Ronda i ballady pobierz TXT, Za darmo Ronda i ballady pobierz książkę, Książkę Ronda i ballady pobierz MOBI, Pobierz Ronda i ballady IPad, Czytaj Ronda i ballady MOBI, Czytaj Ronda i ballady DOCX, Za darmo Ronda i ballady AWZ, Download książkę Ronda i ballady iPad , Za darmo Ronda i ballady DJVU, Download Ronda i ballady książkę za darmo, Za darmo książkę Ronda i ballady DVD, Czytaj Ronda i ballady TXT, eBook Ronda i ballady pobierz DJVU, Ronda i ballady pobierz książkę za darmo, Ronda i ballady pobierz książkę pdf za darmo, Ronda i ballady pdf książkę pobierz za darmo, Pobierz książkę Ronda i ballady pdf za darmo.

  Leave a Reply