Pobierz Książkę Wielkie tematy teologii za darmo pdf, ePub, kindle

Wielkie tematy teologii Pobierz (Czytaj online.Download) Książkę za darmo PDF, ePub, Kindle


Okładka książki Wielkie tematy teologii


W październiku 2014 r. w sopockim Dworku Sierakowskich podejmowano „Wielkie tematy teologii”. Tak brzmiał tytuł cyklu, który – na zaproszenie mec. Tomasza Kopoczyńskiego – zorganizował Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”. Wykładowcami byli polscy teologowie średniego i młodego pokolenia – znakomicie zorientowani tak w tematyce religijnej, jak i w rozwoju myśli…

W październiku 2014 r. w sopockim Dworku Sierakowskich podejmowano „Wielkie tematy teologii”. Tak brzmiał tytuł cyklu, który – na zaproszenie mec. Tomasza Kopoczyńskiego – zorganizował Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”. Wykładowcami byli polscy teologowie średniego i młodego pokolenia – znakomicie zorientowani tak w tematyce religijnej, jak i w rozwoju myśli współczesnej.

Po co zbawienie? Po co Kościół? Po co Bóg? Po co człowiek? Po co moralność? Po co sumienie? Po co Kościół światu? Po co świat Kościołowi? Odpowiedzi na te pytania udzielają księża: Andrzej Draguła, Grzegorz Strzelczyk, Alfred M. Wierzbicki i Robert J. Woźniak. W ich ujęciu wielkie tematy teologii okazują się wielkimi egzystencjalnymi pytaniami człowieka.

“W Tate Modern z obrazów religijnych zapamiętałem jedynie przejmujące „Ukrzyżowanie” Francisa Newtona Souzy (zob. okładka). To bardzo ważny obraz, w pewnym sensie emblematyczny dla współczesnego chrześcijaństwa, w którym tak bardzo uwidacznia się napięcie między teologicznym dziedzictwem a nowoczesnością. Można go odczytać jako niezwykle sugestywne pytanie o sens i rolę chrześcijaństwa w naszej współczesnej rzeczywistości. Jakiego Zbawiciela potrzebuje świat? Jak Go uczynić uniwersalnym? Jakie jest w tym świecie miejsce sacrum?”.
Ks. Andrzej Draguła

SPIS RZECZY

Tomasz Kopoczyński
Słowo wstępne 7

Zbigniew Nosowski
Wprowadzenie 9

Ks. Grzegorz Strzelczyk
Po co zbawienie? Po co Kościół? 13

Ks. Robert J. Woźniak
Po co Bóg? Po co człowiek? 31

Ks. Alfred M. Wierzbicki
Po co moralność? Po co sumienie? 51

Ks. Andrzej Draguła
Po co Kościół światu? Po co świat Kościołowi? 67

Noty o autorach 89

Słowo wstępne

Wielu z nas żyje zapewne w błogim przekonaniu, że teologią zajmują się tylko kapłani oraz że ta dziedzina nauki – bo to wszak jedna z „-logii” – ich głównie (by nie rzec: wyłącznie) dotyczy. Nic bardziej mylnego. Twierdzę tak z pełnym przekonaniem nie tylko jako przyjaciel paru świeckich teologów, ale także jako gospodarz i uczestnik cyklu wykładów „Wielkie tematy teologii”, którego pokłosiem jest niniejsza książka. Wielka popularność, jaką cieszyły się te odczyty, i niezwykle żywy udział publiczności – w stu procentach świeckiej – są dowodem, że wybór tematów i jakość prelekcji są w stanie zarówno uczynić teologię nauką dla wszystkich, jak też ujawnić jej głęboko egzystencjalną istotę. Warto podkreślić, że spiritus movens całego przedsięwzięcia był również niekapłan (tak, w pewnym sensie świat dzieli się właśnie na kapłanów i niekapłanów), redaktor naczelny „Więzi” Zbigniew Nosowski. To zaś, że autorami zamieszczonych tu głosów są wyłącznie księża, tylko w pewnym stopniu podważa tezę o świeckich implikacjach teologii. Rzekłbym nawet, że w pewnym sensie teologia okazuje się tu nauką bliższą tkance codzienności niż, dajmy na to, geologia i staje obok takich „życiowych” dziedzin, jak psychologia czy choćby biologia.

Pomyślany przez redaktora Nosowskiego cykl wykładów nawiązuje pośrednio do wcześniejszego przedsięwzięcia, które miałem zaszczyt i przyjemność organizować. W 2005 i 2006 roku – w obu wypadkach w listopadzie – odbyły się sesje pod hasłem „Teologia i jazz”, poświęcone, odpowiednio, liturgii i postaci Judasza. Materiały z obu konferencji, w których uczestniczyli wybitni duchowni, teologowie i publicyści, opublikowane zostały w miesięczniku „Więź” (nr 1/2006 i 2/2007).

Również i tym razem naszą kancelarię i jej gości zaszczyciły pierwszoplanowe postaci polskiej teologii. Zbigniewowi Nosowskiemu do udziału w spotkaniach udało się namówić znamienitych specjalistów, księży profesorów: Grzegorza Strzelczyka, Roberta Woźniaka, Alfreda Wierzbickiego i Andrzeja Dragułę. Zgodnie z zaplanowaną przez Redaktora konwencją zadawali oni – sobie samym oraz słuchaczom – pytania fundamentalne: o zbawienie, Kościół, człowieka, sumienie, kulturę, Boga i świat. Nie oznacza to, rzecz jasna, że w prezentowanym tomie znajdą Państwo gotowe odpowiedzi na te pytania. To bowiem jeszcze jedna – może nawet podstawowa – nauka, jaka wypływa z „Wielkich tematów teologii”: chodzi przede wszystkim o to, żeby pytać. Dobrze pytać. Mam nadzieję, że niniejsza książka może okazać się w tym pomocna.

Tomasz Kopoczyński

 

Język Polski!


Pobierz Wielkie tematy teologii Książkę za darmo pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:Wielkie tematy teologii (0.00 PLN)


Dołącz do setek tysięcy zadowolonych użytkowników, którzy spędzili niezliczone godziny szukając multimediów i treści online teraz i teraz, ciesząc się najbardziej znanymi nowymi książkami, czasopismami i komiksami.

Jest tutaj i jest za darmo. Dlatego musisz się zarejestrować:

 • Nieograniczone książki, czasopisma i komiksy, gdziekolwiek jesteś: bezpośrednio w przeglądarce na komputerze lub tablecie.
 • Ponad 10 milionów tytułów obejmuje każdy możliwy gatunek.
 • Zdobądź najlepsze książki, czasopisma i komiksy w dowolnym gatunku, w tym w Akcji, Przygodach, Anime, Manga, Dzieci i Rodzina, Klasyka, Komedie, Referencje, Podręczniki, Dramat, Cudzoziemcy, Horror, Muzyka, Romans, Science fiction, Fantasy, Sport i wiele innych.
 • Nowe tytuły są dodawane codziennie! Lubimy dbać o świeżość.
 • Wszystkie platformy. W pełni zoptymalizowany.
 • Dowiedz się, dlaczego tysiące ludzi jeżdżą każdego dnia.
  Zarejestruj się teraz i ciesz się rozrywką, bez ograniczeń!

  data wydania
  ISBN
  9788362610778
  liczba stron
  96
  kategoria
  religia
  język
  polski
  dodał
  Andrzej


  Pobierz Wielkie tematy teologii eBook za darmo:

  Mirror-2

  Wielkie tematy teologii.pdf (PLN-0.00)

  Wielkie tematy teologii.epub (PLN-0.00)

  Wielkie tematy teologii.doc (PLN-0.00)

  Wielkie tematy teologii.txt (PLN-0.00)

  Wielkie tematy teologii.mobi (PLN-0.00)

  Książki cenowe:


  Wielkie tematy teologii.PDF – (PLN 0.00);

  Wielkie tematy teologii.MOBI – (PLN 0.00);

  Wielkie tematy teologii.EPUB – (PLN 0.00);

  Wielkie tematy teologii.DOC – (PLN 0.00);

  Wielkie tematy teologii.TXT – (PLN 0.00);

  TAGS:

  Online Wielkie tematy teologii ebook, Książkę Wielkie tematy teologii FB2, Download Wielkie tematy teologii PDF , Download Wielkie tematy teologii MOBI, Online Wielkie tematy teologii książkę, Za darmo Pobierz Wielkie tematy teologii IPhone, Online Książkę Wielkie tematy teologii PDF, Za darmo Wielkie tematy teologii DJVU, Za darmo pobierz Wielkie tematy teologii TXT, Pobierz Wielkie tematy teologii RTF, Online Wielkie tematy teologii FB2 , e-książkę Wielkie tematy teologii pobierz TXT, Za darmo Wielkie tematy teologii pobierz książkę, Książkę Wielkie tematy teologii pobierz MOBI, Pobierz Wielkie tematy teologii IPad, Czytaj Wielkie tematy teologii MOBI, Czytaj Wielkie tematy teologii DOCX, Za darmo Wielkie tematy teologii AWZ, Download książkę Wielkie tematy teologii iPad , Za darmo Wielkie tematy teologii DJVU, Download Wielkie tematy teologii książkę za darmo, Za darmo książkę Wielkie tematy teologii DVD, Czytaj Wielkie tematy teologii TXT, eBook Wielkie tematy teologii pobierz DJVU, Wielkie tematy teologii pobierz książkę za darmo, Wielkie tematy teologii pobierz książkę pdf za darmo, Wielkie tematy teologii pdf książkę pobierz za darmo, Pobierz książkę Wielkie tematy teologii pdf za darmo.

  Leave a Reply